استئوتومی در جراحی بینی – نحوه انجام برش قوز بینی

استئوتومی در جراحی بینی نوعی عملکرد است که بهترین دکتر جراح بینی تهران ، استخوان را با هدف خاص برش داده و می شکند. برش ها با تکنیک مخصوص و کنترل شده ایجاد می شوند. به طور کلی استئوتومی به منظور برطرف کردن نواقص و ایرادات ظاهری بینی ایجاد می شود و طول و امتداد استخوان با از بین بردن قوز بینی و ایجاد قوس روی پل بینی اصلاح می گردد. جراحی بینی با هدف اصلاح ظاهر و ایرادات بینی با حفظ عملکرد طبیعی بینی انجام می شود و باید توسط بهترین جراح بینی انجام شود تا نتایج مطلوب و مورد رضایت را به همراه داشته باشد.

استئوتومی در جراحی بینی چیست و چرا استفاده می شود؟

امروزه استئوتومی در جراحی بینی غالبا به منظور برداشتن قوز بینی انجام می شود. به عنوان مثال زمانی که قوز بینی در عمل زیبایی بینی برداشته می شود، بینی از زاویه روبرو پهن به نظر خواهد رسید و جراح زیبایی بینی باید برای اصلاح این ایراد ظاهر بینی عملکردهای جانبی دیگر انجام دهد تا بینی فرم طبیعی و ظریف پیدا کند. به طور کلی استئوتومی را می توان همان شیوه ی صحیح شکستن استخوان بینی حین عمل بینی دانست.

لازم به ذکر است که  اگر جراح بینی از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشد میزان کبودی و ورم ها خیلی کم ایجاد خواهد شد. اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید از شکستن استخوان و تورم و قرمزی زیر چشم ها هراس نداشته باشید چرا که بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

 

استئوتومی در جراحی بینی - دکتر یحیوی

 

انواع استئوتومی در جراحی بینی

استئوتومی در جراحی بینی به مجموعه ‌ای از تکنیک ‌ها اشاره دارد که برای برش و تنظیم استخوان ‌های بینی به منظور تغییر شکل ، اصلاح نقص ‌ها یا بهبود عملکرد بینی انجام می ‌شود. انواع استئوتومی در جراحی بینی به روش ‌های مختلفی انجام می ‌شوند که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده ‌اند. در زیر به بررسی برخی از انواع رایج استئوتومی در جراحی بینی می ‌پردازیم:

  1. استئوتومی لترال (Lateral Osteotomy)

این نوع استئوتومی برای برش و جابجایی استخوان‌ های جانبی بینی استفاده می ‌شود. هدف از این روش عموماً باریک کردن پهنای بینی و تنظیم دیواره ‌های جانبی بینی است. استئوتومی لترال یا خارجی در پایان عمل جراحی زیبایی بینی انجام می گیرد که در آن غضروف های لترال بالایی متصل به استخوان بینی که به داخل آمده است برطرف می شود.

  1. استئوتومی مدیال (Medial Osteotomy)

استئوتومی مدیال برای برش استخوان‌ های بینی در ناحیه میانی و نزدیکی قاعده بینی استفاده می ‌شود. این روش معمولاً برای ایجاد فضای بیشتر و امکان تنظیم بهتر استخوان‌ های جانبی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

  1. استئوتومی لترال پایین (Low to Low Osteotomy)

این روش برای برش استخوان ‌های جانبی بینی در نزدیکی پایین بینی استفاده می ‌شود. این نوع استئوتومی معمولاً برای اصلاح قوس‌ های ناصاف و ناهموار بینی کاربرد دارد.

  1. استئوتومی لترال بالا (High to High Osteotomy)

این نوع استئوتومی برای برش استخوان ‌های جانبی در قسمت بالایی بینی استفاده می‌ شود. این روش برای اصلاح برجستگی‌ های بالایی بینی و صاف کردن استخوان ‌های بینی استفاده می ‌شود.

  1. استئوتومی پارامیدیال (Paramedial Osteotomy)

این استئوتومی برای برش استخوان ‌های بینی در نزدیکی خط میانی بینی استفاده می ‌شود. این روش معمولاً برای اصلاح انحرافات بینی و تغییر شکل کلی بینی به کار می ‌رود.

  1. استئوتومی لترال ترکیبی (Combined Lateral Osteotomy)

این روش شامل ترکیبی از برش‌ های مختلف در قسمت ‌های جانبی و میانی بینی است. این نوع استئوتومی برای مواردی که نیاز به تغییرات پیچیده ‌تر و دقیق ‌تری دارند ، مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

  1. استئوتومی داخلی (Internal Osteotomy)

در این روش ، برش‌ های استخوانی از داخل بینی انجام می‌ شوند و هیچ برش خارجی روی پوست دیده نمی ‌شود. این روش به منظور کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی انجام می‌ شود.

 نتیجه‌گیری

استئوتومی هم از داخل و هم از خارج بینی قابل انجام است و باید بلافاصله پس از تغییرات استئوتومی با انگشت روی ناحیه ی مورد نظر فشار وارد شود تا خونریزی قطع شود و تورم بینی نیز فروکش کند.روش استئوتومی هم از بیرون و هم از داخل مرسوم می باشد.

انتخاب نوع استئوتومی بستگی به نیازهای خاص بیمار ، نوع نقص یا تغییرات مورد نظر ، و ترجیح جراح دارد. هر کدام از این روش‌ ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و جراح با توجه به تجربه و بررسی دقیق بینی بیمار ، مناسب ‌ترین روش را انتخاب می ‌کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها