مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین مراحل جراحی بینی که فرد باید بداند و بعد از جراحی آن رعایت کند ، مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد نکات مراقبتی نه تنها باعث می شوند شما از دچار شدن به عوارض جانبی در امان بمانید بلکه موجب خواهد شد تا فرد نتایجی خیره العاده و زیبا را دریافت کند. ازهمین رو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به طور منظم و صحیح انجام گیرد. در این مقاله دکتر شهریار یحیوی بهترین جراح بینی تهران در رابطه با این موضوع مطالبی را بیان نموده اند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر یحیوی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد:

 • فرد تا ۴ ساعت بعد چیزی میل نکند و نوشیدن را با آبمیوه آغاز نماید، چرا که ممکن است اثر داروهای بیهوشی در بدن فرد وجود داشته باشد و باعث حالت تهوع در او شود.
 • بیمار بهتر است تغذیه بعد از عمل را رعایت کنند مثلا از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد مانند ته دیگ ، ذرت ، سیب و غیره اجتناب کند.
 • تا دو هفته بعد از عمل دماغ از استعمال دخانیات خودداری کند چرا که مصرف مواد مخدر یا استمام دود آن ها باعث کند شدن جریان خون و در نتیجه آهسته طی شدن روند بهبودی می شود.
 • برای رعایت نکات مراقبت های بعد از عمل بینی توصیه می شود تا دو هفته بعد  از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کند.
 • برای کاهش کبودی و ورم بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کند.
 • برای برداشتن گچ بینی یا اسپلینت بینی به جراح بینی مراجعه کرده و زدن چسب بینی را تا مدتی به او بسپارید.
 • برای شستشوی بینی می تواند از سرنگ استفاده کند.
 • بیمار تا مدتی از انجام فعالیت ها سنگین جسمی و ورزشی خودداری کند.
 • از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد، پرهیز کند.
 • از صحبت طولانی با تلفن و فعالیت های اجتماعی تا مدت کوتاهی خودداری کند.
 • برای رعایت نکات مراقبت های بعد از عمل بینی توصیه می شود  از رفتن به استخر ، سونا و قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهیز کند.
 • مهم ترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی بینی این است که افراد نباید هیچ فشاری به بینی یا صورت خود بیاورند از همین رو  لازم است با دهان باز عطسه کنند.
 • از فین کردن و دست زدن به بینی طبق عادت خودداری نماید.
 • از زدن عینک تا دو ماه بعد از جراحی خودداری کند و در صورت نیاز از لنز استفاده کند.
 • داروهایی را که جراح پلاستیک بینی بینی تجویز کرده است راس ساعت مصرف کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

داشتن استراحت کافی

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی داشتن استراحت کافی بعد از انجام راینوپلاستی می باشد. علت این امر نیز آن است که شما در زمان انجام عمل جراحی ، انرژی بسیار زیادی را از دست خواهید داد و بدنتان برای شروع ترمیم و بازگشت به حالت اولیه خود نیاز به انرژی کافی دارد. از آنجایی که گرفتگی راه تنفسی بعد از انجام عمل جراحی باعث می شود خوابیدن برای شما دشوار تر شود نیاز است با وجود تمامی مشکلات استحرات کنید. داشتن هفت الی هشت ساعت خواب با کیفیت در طول شب این فرصت را به بدن شما می دهد تا انرژی مورد نیاز خود را برای بازیابی و شروع ترمیم به دست آورد. اما به یاد داشته باشید که شما نباید استراحت مطلق داشته باشید بعد از گذشت ۱ الی ۲ روز که انرژیتان بازگشت و احساس کردید که می توانید از بستر استراحت بلند شوید بهتر است شروع به انجام فعالیت های روز مره و آسان خود کنید. فعالیت کردن ، پیاده روی کوتاه و آرام باعث می شود تا گردش خون بدن منظم شود و بهبودی زود تر از آنچه که در فکر دارید رخ دهد. مراقبت های بعد از عمل بینی در رابطه با نحوه استراحت خود را جدی بگیرید.

لازم به ذکر است که استراحت کردن شما بعد از انجام عمل جراحی نیاز به رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی خاصی دارد که شما باید به آن ها توجه کنید. به عنوان مثال برای باید سرتان را بالا تر از بدن خود قرار دهید. برای اینکار نیاز است تا از یک الی دو بالشت کوچک استفاده کنید و میان سر و بدن خود زاویه ۴۵ درجه ایجاد نمایید. همچنین نیاز است تا از خوابیدن بر روی صورت یا قرار گرفتن به صورت پهلو جداخودداری کنید چرا که این کار باعث ایجاد فشار به بینی شده و در نهایت تورم ناشی از جراحی را افزایش می دهد. با استراحت کردن درست نه تنها می توانید انرژی خود را بازیابید ، بلکه می توانید از بروز هر گونه خطر جانبی مانند تورم ، خونریزی ، کج شدن بینی و غیره جلوگیری نمایید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

ورزش بعد از رینوپلاستی

ورزشکان و افرادی که ورزش های روزمره را به طور مرتب انجام می دهند بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی و به دست آوردن انرژی مورد نیاز خود ، زمانی که احساس می کنند به طور کامل بهبود پیدا کرده اند تمایل دارند به سراغ انجام فعالیت های ورزشی روند. در حالی که باید بگویم که به عنوان یک قانون کلی شما باید در طول ۶ هفته ابتدایی بعد از جراحی زیبایی بینی ، از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و فیزیکی سنگین و شدید خودداری کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بدن شما اکنون در حال سازگاری پیدا کردن با ساختار جدید خود است که به تازگی تحت تغییرات بسیار زیادی قرار گرفته است. اگر به خودتان فشار زیادی وارد کنید ، احتمال اینکه زمان بهبودی خود را طولانی تر کنید و به مشکلات بزرگ تر دچار شوید را افزایش می دهید. بلند کردن وزنه های سنگین ، به منظور دستیابی به بهترین نتایج بهبودی به هیچ عنوان به هیچ فردی حتی ورزشکاران حرفه ای توصیه نمی شود. بلند کردن اجسام سنگین می تواند به بینی و صورت شما فشار بسیار زیادی وارد کند و در نهایت موجب بروز خونریزی در این ناحیه شود. از همین رو توصیه می شود تا به مدت ۶ هفته یا حتی بیشتر بنا بر شرایط جسمانی خود از انجام هر گونه فعالیت جسمانی شدید خودداری کنید. انجام شنا یا پیاده روی های ملایم بعد از گذشت ۲ هفته از عمل زیبایی بینی امکان پذیر است اما به شرطی که نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کنید و به بدن خود فشار زیادی وارد نکنید. توصیه می شود بعد از گذشت این مدت زمان از انجام ورزش های از قبیل بسکتبال ، والیبال یا ورزش های رزمی و تماسی که احتمال وارد شدن ضربه به بینی بسیار زیاد است خودداری کنید و به هیچ عنوان در این زمینه نگران نباشید چرا که با گذر زمان و سپری شدن حدوداً یک سال بینی شما به طور کامل بهبود پیدا می کند.

نکات مراقبت های بعد از عمل بینی در رابطه با چسب بینی 

 

نتیجه جراحی پس از انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی

موضوع مهمی که هم برای فرد و هم برای جراح اهمیت دارد این است که جراحی بسته بینی به نوع و ساختار بینی چقدر پیچیده خواهد بود و نتیجه جراحی تا چه حدی موفقیت آمیز می باشد. تجربه و مهارت جراح بینی ، میزان ضخامت پوست و نوع ساختار بینی و از همه مهم تر مراقبت های بعد از عمل بینی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر نتیجه جراحی است.

قبل از اقدام به جراحی زیبایی بینی می توان با انجام تحقیقات و دیدن نمونه کارهای جراح و مراجعه حضوری به مطب از میزان رضایت افراد از نتیجه پروسه اطلاعات کسب نمود و جراح خود را با اطمینان خاطر انتخاب نمود. نتیجه نهایی پروسه جراحی بعد از یکسال قابل مشاهده است به این دلیل که ترمیم بینی به حالت تثبیت شده خود رسیده باشد و تورم بینی هم طی یکسال کاهش یافته باشد. تشخیص نتیجه جراحی قبل از عمل دماغ  به ضخامت پوست، میزان بافت فعال چربی پوست، ضخامت بافت های زیر جلدی و قدرت ساختار اسکلت بندی یا غضروف بینی بستگی دارد.

هزینه مراقبت های بعد از جراحی بینی

اغلب افراد متقاضی جراحی کردن بینی با قیمت مناسب هستند و برای داشتن جراحی موفق باید به بهترین جراح بینی مراجعه نمایید تا مجبور به انجام جراحی ثاونیه نشوید. هزینه این عمل بر اساس تخصص جراح ، مراقبت های قبل و بعد از آن ، میزان ایراد و نوع بینی و هزینه های اتاق عمل و کلینیک تعیین می شود. بهتر است در رابطه با هزینه های که باید در زمان مراقبت های بعد از عمل بینی پرداخت کنید نگرانی خاصی نداشته باشید چرا که مقدار هزینه پرداختی کمتر از آنچه که تصور می کنید است.

 

طرز نگه داشتن سر بعد از عمل رینوپلاستی

اگر شما نیز تصورتان از بعد عمل این است که باید سرتان را بالا نگه دارید و اصلا خم نکنید ، باید به شما بگویم کاملا در اشتباه هستید. چرا که اصلا نیازی به انجام چنین کاری نیست و سرتان باید در حالت عادی و مستقیم قرار بگیرد. تنها نکته ای که در این رابطه باید به آن توجه کنید این است که از خم کردن سر خود به سمت پایین خودداری کنید. حتی برای برداشتن وسیله از روی زمین یا نگاه کردن به گوشی و کتاب نیز سرتان را خم نکنید. اگر این موارد را به درست رعایت کنید نیازی به نگرانی نیست و می توانید با حالتی عادی راه بروید.

استحمام کردن بعد از عمل جراحی

رعایت بهداشت برای سپری کردن یک دوره ریکاوری خوب ، الزامی و مهم است ، اما باید به یاد داشته باشید که دوش گرفتن در فاصله کوتاهی بعد از انجام عمل رینوپلاستی اصلا توصیه پزشکان و متخصصان در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی نمی باشد چرا که می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از این خطرات خیس یا مرطوب شدن ناحیه جراحی و اسپلینت بینی می باشد و همین موضوع نیز می تواند باعث ایجاد حساسیت و بالا رفتن خطر ایجاد عفونت شود. علاوه بر آن نیز حرارت و بخار ناشی از دوش گرفتن یا استحمام کردن ، خود می تواند باعث ایجاد التهاب شود و تاثیری منفی بر روی روند جراحی و بهبود زخم ها بگذارد. از سویی دیگر باید متذکر شد ، بخار آب برای برش ایجاد شده در ناحیه درمان ، خطرناک است. حتی استفاده از آب ولرم نیز می تواند بر روی بخیه ها و گچ بینی تاثیر گذاشته و باعث باز شدن برش ها شود ، از همین رو توصیه می شود تا بعد از باز کردن اسپلینت از دوش گرفتن خودداری کنید یا برای استحمام نواحی پایین سر و گردن را بشویید.

عوارض صحبت کردن بعد از جراحی در دوران مراقبت های بعد از عمل

عمل زیبایی بینی یک روش جراحی است که معمولاً به منظور بهبود شکل یا عملکرد بینی انجام می ‌شود. پس از این جراحی ، برخی از افراد ممکن است تغییراتی در حالت حرف زدن خود تجربه کنند. در زیر، به برخی از عوارض ممکن در حرف زدن بعد از عمل بینی اشاره می‌شود:

 • تورم:

پس از عمل بینی، تورم در محل جراحی ممکن است رخ دهد. این ممکن است باعث تغییر در حرکات عضلات حلق و مجرای صوتی شود که موجب تغییرات در حرف زدن گردد.

 • درد و ناراحتی:

درد و ناراحتی در محل عمل جراحی نیز می ‌تواند تأثیرگذار باشد و باعث تغییر در نحوه حرف زدن شود.

 • تغییر در توانایی نفس‌کشیدن:

برخی از افراد پس از عمل بینی ممکن است تا حدی مشکل در نفس ‌کشیدن ایجاد شود ، که ممکن است حالت حرف زدن را تحت تأثیر قرار دهد.

 • تاخیر در بازگشت به حالت طبیعی:

تا زمانی که تورم و التهاب در محل عمل جراحی برطرف نشده باشد، ممکن است حالت حرف زدن عادی به تعویق بیافتد.

 • تغییر در صدا:

به دلیل تغییرات در ساختار بینی، ممکن است صدای فرد تا حدی تغییر یابد که موجب تغییر در حالت حرف زدن گردد.

تا مدتی پس از عمل بینی، این تغییرات ممکن است به تدریج کاهش یابند و حرف زدن به حالت طبیعی خود بازگردد. با این حال، اگر هرگونه نگرانی در مورد عوارض حرف زدن پس از عمل بینی وجود دارد، مهم است که با پزشک خود در ارتباط باشید و او را مطلع کنید تا نیازی به درمان یا تنظیمات بیشتر اعمال شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری