مراحل جراحی بینی

زمانی که در گوگل عبارت مراحل جراحی بینی را سرچ می کنید به این معنی است که تصمیم خود را جهت انجام جراحی بینی گرفته اید ، پزشک خود را انتخاب کرده اید و اکنون می خواهید بدانید مراحل عمل زیبایی بینی شما چگونه است. یا اینکه قصد دارید جراحی دماغ را انجام دهید اما قبل از آن می خواهید بدانید عمل کردن بینی چند مرحله دارد و چگونه انجام می شود. به هر حال اگر به دنبال دانستن مراحل انجام عمل بینی هستید این مقاله از سایت دکتر شهریار یحیوی بهترین جراح بینی تهران را از دست ندهید. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با روند عمل رینوپلاستی ، کار های که باید قبل و بعد از عمل دماغ انجام شود تا نتایج موفقیت آمیزی حاصل شود صحبت کنیم. چرا که آگاهی داشتن از مراحل جراحی زیبایی بینی کمک شایانی به فرد خواهد نمود که با آسودگی خاطر عمل زیبایی دماغ را انجام دهد.

 

مراحل جراحی بینی

 

شناخت نوع بینی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل جراحی بینی ، شناخت نوع بینی است. اگر افراد بینی خود را بشناسند و نسبت به محدودیت های عمل کردن دماغ و فرم دهی آن آگاه باشند از جراح خود انتظارات منطقی تری خواهند داشت. این موضوع موجب افزایش میزان رضایت افراد از نتیجه به دست آمده از عمل بینی می شود. بینی ها از نظر ویژگی های ساختاری به دو نوع ذیل تقسیم می گردند که در ادامه به طور مختصر آن ها را توضیح داده ایم :

 • بینی استخوانی :

در بینی استخوانی ، پوست بینی نازک تر است ، چربی کمتری دارد و بر روی پوست آن جای آکنه نیست. غضروف بزرگتر و محکم تر است. بینی استخوانی ایده ال ترین برای انواع فرم بینی ازجمله جراحی زیبایی دماغ طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی است زیرا غضروف بیشتری دارند و ترمیم آن آسان تر است.

 • بینی گوشتی :

از ویژگی های بینی گوشتی می توان به صافی ، پوست ضخیم و چرب ، جوش و ضعف غضروف اشاره کرد.  نوک بینی در این نوع بینی معمولاً شکل ناخوشایندی دارد و سوراخ های بینی گسترده است. تورم بعد از عمل زیبایی دماغ در دماغ های گوشتی نیز بیشتر طول می کشد که احتمال فیبروز را افزایش می دهد. جراحان توصیه می کنند افرادی که بینی گوشتی دارند جراحی طبیعی بینی انجام دهند زیرا در عمل جراحی بینی فانتزی به دلیل ضخامت پوست ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود.

 

 

کاندید مناسب عمل زیبایی بینی

مرحله دوم قبل از انجام عمل بینی این است که بدانید آیا کاندید مناسبی برای این پروسه هستید یا خیر ؟ در صورتی که رشد صورت شما کامل است ، از نظر جسمی سالم هستید ، سیگار نمی کشید ، چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه برای بهبود ظاهر خود در ذهن دارید ، می توانید کاندید خوبی برای جراحی کردن دماغ باشید.

مراحل جراحی بینی به ترتیب

اساسی ترین و مهم ترین مرحله بعد از گرفتن تصمیم قطعی و درست انتخاب بهترین جراح بینی است چرا که تاثیر بسزا و موثری را برای ایجاد نتایج مطلوب ایفا خواهد نمود. فرد با مشاوره حضوری با بهترین جراح بینی تهران یا شهر محل زندگی خود انتظار خود را از عمل زیبایی بینی بیان خواهد نمود و بهترین دکتر بینی با توجه به نوع و ساختار بینی دیدگاه کلی از نتیجه و مراحل آن به فرد خواهد داد. آزمایشات لازم تجویز خواهد شد و در مورد اقدامات قبل از عمل بینی و بعد از عمل رینوپلاستی توصیه های لازم گفته خواهد شد. در این جلسه می توانید در رابطه با انتظارات خود از نتیجه جراحی زیبایی بینی سخن بگوید.

جلسه پرسش و پاسخ و مشاوره یکی از مهم ترین و اساسی ترین مراحل جراحی بینی به شمار می اید که می تواند جراح رینوپلاستی شما را به طور کامل با وضعیت و انتظارات شما آشنا کند. با حضور در جلسات مشاوره می توانید به جراح زیبایی بینی خود کمک کنید تا در خصوص انجام عمل دماغ تصمیماتی درست و مناسب بگیرد. نکاتی که در جلسه مشاوره پزشک می توانید درباره آن بحث و گفتگو کنید شامل مواردی همچون ، تجربه جراحی های زیبایی قبلی ، بیماری های که در گذشته و حال حاضر دارید ، آلرژی و حساسیت های که نسبت به دارو ها دارید ، دارو های که در حال حاضر آن ها را مصرف می کنید و غیره می شود.

 

 

از جمله سوالاتی که می توانید در جلسه پرسش و پاسخ در مطب از جراح بینی خود بپرسید ، می توان به مواردی همچون آیا انتظارات من از انجام عمل زیبایی بینی واقع بینانه و منطقی است ؟ مراحل جراحی بینی چیست؟ آیا تا کنون فردی را مشابه با مشخصات من عمل کرده اید یا خیر ؟ آیا پوست من به گونه ای هست که بعد از عمل جراحی بینی آثار زخم و بخیه باقی بماند ؟ محل ایجاد برش بر روی بینی دقیقا کجاست ؟ در صورت به وجود امدن اسکار چگونه می توان آن را از بین برد ؟ چه نوع بیهوشی را برای من پیشنهاد می دهید ؟ دوره نقاهت چند روزه است و من چه زمانی می توان به محل کارم بازگردم؟ مشکلاتی که ممکن است برای من به وجود آید چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد؟ اگر نتیجه عمل بینی آن چیزی که مد نظر من است نباشد یا با آنچه که با هم درباره آن صحبت کردیم مطابقت نداشت چه راه حلی برای من وجود دارد؟ و غیره اشاره کرد. این جلسه میان متقاضی و جراح بینی برگزار می شود و می تواند بسیار سودمند و مفید باشد.

مراقبت های شب قبل از عمل رینوپلاستی 

 • شب قبل از جراحی دماغ فرد باید استحمام نماید تا در یک یا دو روز اول احتیاج ضروری به استحمام نداشته باشد.
 • فرد باید شام سبک میل کند و برای اینکه طی انجام مراحل جراحی بینی معده خالی باشد باید حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از عمل زیبایی دماغ ناشتا باشند.

 

 

اقدامات قبل از عمل زیبایی بینی

برای این که فرد برای انجام جراحی آماده شود و طی مراحل جراحی بینی با مشکل جدی و حادی رو به رو نشود نیاز است تا اقداماتی را تحت عنوان اقدامات قبل از رینوپلاستی انجام دهد که در ادامه به برخی از آنان اشاره خواهیم کرد.

 • آزمایش خون و ادرار، تصویربرداری، نوار قلب، فشار خون، تنفس سنجی برای دریافت بیهوشی را انجام دهید. تمامی این ازمایشات برای اینکه باید از سلامت عمومی برخوردار باشید و هیچگونه بیماری مزمن و نارسایی پزشکی نداشته باشید انجام می شود.
 • عکس های پزشکی برای ریخت شناسی بینی گرفته می شود.
 • حمام آفتاب، برنزه کردن و قرارگرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب توصیه نمی شود.
 • طبق گفته های دکتر شهریار یحیوی بهترین جراح بینی تهران برای طی کردن مراحل عمل بینی و آمادسازی بدن نیاز است دو هفته قبل از جراحی کردن بینی ، آسپیرین، ایبوپروفن یا داروهای گیاهی را متوقف کنید.
 • سیگار را ترک کنید؛ اگرچه نیکوتین ممکن است به آرامش اعصاب شما کمک کند، می تواند روند بهبودی را مختل کند.
 • لباس راحت جلو باز بپوشید؛ لباس های جلو بسته روی بینی کشیده می شوند و ممکن است باعث جابجایی ساختار بینی جدید شوند.
 • فرد باید با یک یا دو همراه با مدارک پزشکی لازم که جراح بینی تجویز نموده است حدود یک ساعت قبل از زمانی که تعیین شده است در کلینیک حضور داشته باشید.

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

 • بعد از اینکه فرد اقدامات بستری شدن را انجام داد و آمادگی را کسب نمود توسط پرستار به اتاق عمل راهنمایی خواهد شد.
 • بیشتر افراد در مورد اتاق عمل استرس دارند و مراحل جراحی بینی در اتاق عمل به این صورت خواهد بود که بعد از اینکه فرد وارد اتاق عمل شد آشنایی مختصری با تیم درمان خواهد داشت.
 • سپس فرد در کمتر از یک دقیقه توسط متخصص بیهوشی ، بیهوش خواهد شد و بعد از ضد عفونی کردن صورت برش ها بر اساس نوع روش جراحی کردن بینی ایجاد خواهد شد.
 • طبق گفته های بهترین جراح بینی تهران پس از انجام عمل بینی ، فقط می توانید از دهان خود نفس بکشید. دهان به شدت خشک می شود و لب ترک می خورد. از همین رو لازم است تا مایعات زیاد بنوشید.
 • پوست از ساختار بینی جدا خواهد شد و با انجام تغییرات استئوتومی ایرادات بینی برطرف می گردد و بعد از پایان اقدامات پوست بدون هیچ تغییری سر جای خود قرار می گیرد و با بخیه زدن به هم متصل می گردد.
 • بینی با زدن چسب و گذاشتن اسپلینت بینی پانسمان خواهد شد.

ایجاد برش مهم ترین مرحله

یکی از مهم ترین مراحل جراحی بینی که اولین اقدام است ایجاد برش بر روی پوست است. بهترین جراح بینی خوب در تهران پیش از انجام عمل بینی با توجه به این که نوع بینی شما چیست و اینکه چه مشکلاتی دارد ، یکی از روش های باز یا بسته را انتخاب و به شما پیشنهاد می دهد. پس از آن در اتاق عمل پس از اینکه شما را تحت بیهوشی قرار دادند ، با توجه به تکنیک مورد نظر بر روی بینی شما برش های را ایجاد می کند تا به وسیله آن پوست را از روی بینی جدا سازد. در تکنیک بسته تمامی برش های مورد نیاز برای اعمال تغییرات در داخل بینی ایجاد می شود و در تکنیک باز ، علاوه بر برش های داخلی یک برش مضاعف عرضی نیز بر روی ستونچه میان دو سوراخ بینی به وجود می آید. با استفاده از تکنیک باز جراح بینی بر روی ساختار بینی اشراف کامل دارد و می تواند تغییرات پیچیده و مهمی را اعمال کند در حالی که در روش بسته جراح محدودیت های خاصی را دارد.

اصلاح ایرادات بینی

یکی دیگر از مراحل جراحی بینی که بسیار مهم است و نیاز به دقت بسیار زیادی دارد ، مرحله اعمال اصلاحات و برطرف کردن ایرادات بینی می باشد. جراح بینی با استفاده از تکنیک های مختلف ، ایرادات بینی را که در جلسه مشاوره مشخص کرده است از قبیل ناهمواری ها ، قوز روی پل بینی ، پهن بودن بینی ، ضعیف بودن ساختمان بینی ، بزرگ بودن پر های آن ، کج بودن یا انحراف داشتن بینی و سایر ایرادات را رفع می کند و پیرایش های لازم را انجام می دهد. در صورتی که شما از یک جراح بینی خوب ، مجرب و متبحر برای انجام این فرایند کمک نگرفته باشید ، ممکن است ایرادات بینی شما به طور کامل از بین نروند و شما را به نتیجه دلخواهتان نرساند.

 

مراحل جراحی بینی

 

اصلاح انسداد بینی

در طول مراحل جراحی بینی ، همانطور که اشاره شد مشکلات بینی اصلاح می شوند. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در طول روند عمل زیبایی بینی برطرف می شود مشکلات داخل بینی مانند انحنای استخوان میانی یا انحراف تیغه سپتوم یا تیغه جدا کننده مجاری بینی به دو سوراخ کاملا یکسان یا رشد توده های کوچک می باشد. در برهی از موارد ممکن است پزشک نیاز به استفاده از انرژی به نام رادیو فرکانس یا سوزاندن توده ها و بافت های رشد کرده با لیز باشد که در صورت استفاده از این پروسه هیچ نوع برشی در بینی به وجود نخواهد آمد.

بخیه زدن برش ها آخرین مرحله از رینوپلاستی

زمانی که پزشک تک تک مراحل جراحی بینی را طی کرد و مشکلات موجود در بینی را اصلاح نمود و بهترین و مناسب ترین فرم را برای بیمار خلق کرد ، عمل بینی به پایان می رسد و نیاز است تا برش های ایجاد شده بر روی پوست بینی با استفاده از بخیه های ظریف با دقت بسیار بالا بسته شوند تا در زمان کشیده شدن و برداشته شدن بخیه ها علاوه بر این که بیمار کمترین درد را احساس کند ، کمترین اثر ناشی از بخیه زدن برش ها بر روی پوست باقی بماند و کیفیت نتیجه جراحی افزایش پیدا کند. پس از عمل رینوپلاستی نیز یک گچ نازک در قسمت بالایی بینی بیمار قرار داده شده و حدود یک هفته به صورت دست نخورده باقی می ماند. این گچ هیچ نوع ناراحتی یا مشکلی را برای بیمار به وجود نمی آورد و تنها با این هدف که به بینی در سازگار شدن با تغییرات و شکل جدید خود کمک کند مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است از گچ بینی تا زمان برداشته شدن به خوبی مراقبت کنید و اجازه ندهید خیس شود.

فیلم عمل جراحی بینی توسط بهترین جراح بینی تهران

 

اولین روز بعد از انجام جراحی بینی

اولین روز بعد از عمل بینی یکی دیگر از مراحل جراحی بینی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این روز شما دیگر بینی خود را عمل کرده اند و حال باید مراقبت های را انجام دهید تا بهترین و مطلوب ترین نتایج را به دست آورید. از جمله کار های که می توانید در این رو انجام دهید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تا چندین ساعت ابتدایی بعد از عمل بینی ، شما احساس حالت تهوع و سرگیجه خواهید داشت که این احساس بسیار مختصر و کم می باشد و نباید هیچ نگرانی و استرسی از این بابت داشته باشید. چرا که این مسئله ای طبیعی است و برای تمامی افراد رخ می دهد.
 • در برخی از مواقع ممکن است شما احساس سرماخوردگی داشته باشید و گلو درد را تجربه کنید که این موضوع ناشی از استفاده لوله بیهوشی در حین انجام جراحی بینی می باشد و در این راستا خوردن مایعات گرم می تواند به از بین بردن این حس به شما کمک کند.
 • سعی کنید در چند روز اول بعد جراحی زیبایی بینی به خوبی استراحت کنید تا انرژی تحلیل رفته تان را مجددا به دست آورید.
 • توصیه می شود برای جلوگیری ایجاد حالت تهوع خوردن غذا و نوشیدنی را حدودا بعد از ۴ ساعت شروع کنید. در این مدت زمان اثر دارو های بیهوشی کمتر خواهد شد. پس از آن نیز می توانید برای شروع از غذاهای آبکی و رقیق استفاده کنید تا نیازی به جویدن و تکان دادن فک خود نداشته باشید.
 • پس از مرخص شدن از بیمارستان در صورتی که محل استراحت خود را آماده نکرده اید بهتر است از همراه یا یکی از اعضای خانواده تان بخواهید که محیط استراحت شما را آماده سازد. برای آماده سازی باید یک الی دو عدد بالشت و یک ملحفه تمیز بر روی تخت شما قرار دهد.

مراحل مراقبتی بعد از عمل بینی

 • بعد از اتاق عمل فرد برای کسب هوشیاری لازم به ریکاوری انتقال می یابد.
 • زمانی که هوشیاری لازم را کسب نمود به بخش منتقل خواهد شد.
 • بیمار حدود ۶ الی ۸ ساعت در کلینیک تحت نظر خواهد بود و بعد از رسیدن به شرایط نرمال ترخیص می گردد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها