جراحی بینی و بارداری

بانوانی که متقاضی جراحی بینی هستند و قصد بارداری دارند یا باردار هستند با این سوالات مراجعه می کنند که جراحی بینی و بارداری تاثیری روی هم دارند ؟ حین بارداری می توانند عمل بینی نیز انجام دهند ؟ بارداری روی نتیجه جراحی تاثیر گذار خواهد بود ؟ چندماه بعد از عمل رینوپلاستی میتوان حامله شد ؟ پاسخ این سوالات برای تصمیم گیری آن ها بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد ، از همین رو ما در این مقاله از سایت دکتر شهریار یحیوی بهترین جراح بینی تهران به توضیح پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت و به شما کمک می کنیم تا نتایجی مطلوب را به دست آورید.

 

جراحی بینی و بارداری

 

حین بارداری می توانند جراحی دماغ انجام دهند ؟

به طور کلی جراحی زیبایی بینی عملی اورژانسی نیست و فرد می تواند در زمان مناسب اقدام نماید.  ما در این مقاله در مورد جراحی بینی و بارداری و سوالاتی که شما عزیزان داشته اید اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. در طول دوران بارداری ، انجام عمل رینوپلاستی ممنوع است و جراح بینی عمل زیبایی بینی را برای بانوان باردار انجام نمی دهد. جراح بینی قبل از جراحی تست بارداری هم تجویز می کند تا از باردار نبودن فرد اطمینان حاصل نماید.  داروها و آرام بخش ها که طی این پروسه استفاده می شود و بی هوشی روی جنین در حال رشد تاثیر منفی خواهد داشت به همین منظور این فرایند در دوران بارداری به هیچ عنوان انجام نخواهد شد.

بارداری بعد از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی پروسه ای است که شامل اقدامات قبل و بعد از جراحی خاصی می شود. از همین رو برای آماده سازی و بهبودی باید یک روند تدریجی درست را طی کرد. بهتر است این گونه بگویم که فرایند بهبودی بینی و مشاهده نتایج نهایی کمی طولانی و زمانبر است. به همین خاطر نیز برای زنانی که قصد باردار شدن دارند ، مهم است که بدانند دوره نقاهت چقدر طول می کشد و چه زمان می توانند اقدام به بارداری کنند. بیشتر جراحان زیبایی بینی و صورت معتقد هستند که بعد از طی شدن دوره بهبودی ، التیام زخم ها و همچنین محکم شدن غضروف ها ، می توان اقدام به بچه دار شدن کرد. دوره بهبودی بعد از جراحی برای هر فرد متفاوت بوده و ممکن است شخصی بعد از گذشت یک ماه بهبودی خود را به دست آورد و فردی دیگر بعد از گذشت مدت زمان طولانی تری حداقل ۲ ماه بهبود یابد. به گفته متخصصین جراحی زیبایی بینی ، خانم هایی که قصد بارور شدن دارند ، می توانند بعد از گذشت یک ماه اقدام به انجام این کار کنند. هیچ دلیل خاصی از پزشکی وجود ندارد که پس از تکمیل دوره بهبودی ، مشکلی برای بارداری یا بینی شما به وجود آید.
البته باید متذکر شویم که زمانی که وارد دووران بارداری می شوید ، برای تکمیل نتیجه جراحی و همچنین تسریع روند بهبودی خود نباید هیچ نوع دارویی را مصرف کنید. بعد از جراحی نیز زمانی که اقدام به باروری کنید که تورم بینی شما از بین رفته باشد و شما بتوانید فرم نهایی بینی خود را مشاهده کنید و از خوردن مواد غذایی که باعث افزایش تورم صورتتان می شود خودداری کنید. بارداری بعد از جراحی بینی هیچ مشکلی را به وجود نخواهد آورد و نگران زشت شدن بعد از جراحی بینی نباشید.

چند ماه بعد از عمل میتوان حامله شد ؟

زمان مناسب بارداری بعد از پروسیجر زمانی است که بینی حالت تثبیت شده پیدا کرده باشد چرا که در دوران بارداری تغییراتی در بدن بانوان ایجاد خواهد شد البته این تغییرات موقتی خواهد بود و بعد از بارداری از بین خواهد رفت. برای بارداری باید دو ماه بعد از رینوپلاستی اقدام نمایید. به طور کلی توصیه می شود برای بارداری تا یکسال صبر کنید تا تورم بینی و ترمیم حالت طبیعی پیدا کرده باشد. بهبودی عمل بینی فرآیندی تدریجی است و برای رسیدن به نتایج مطلوب و وضعیت طبیعی نیاز به زمان دارد.

تاثیر بارداری بر نتیجه جراحی چیست ؟

در دوران بارداری به دلیل تجمع آب در بدن به طور کلی تغییراتی در بدن ایجاد خواهد شد و بدن متورم خواهد شد و بینی نیز دچار تورم خواهد شد. تورمی که در دوران بارداری ایجاد می شود بعد از پایان دوران بارداری از بین می رود و روی بینی جراحی شده تاثیری نخواهد گذاشت. تورم بدن موجب می شود که حفره های سینوس متراکم شود، ضخامت تیغه بینی و مخاط بینی افزایش یابد.

جراحی بینی و بارداری تاثیری در دوران شیردهی خواهد داشت ؟

راینوپلاستی در دوران شیردهی قابل انجام است و باید مادر تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از شیر دادن به فرزند خود اجتناب نماید تا تاثیر داروی بیهوشی در بدن از بین برود.

بارداری بعد از عمل بینی خطرناک است ؟

اگر بین عمل جراحی بینی و بارداری فاصله ای مناسب وجود داشته باشد ، خطری وجود نخواهد داشت. باید اجازه دهید تا زخم ها ترمیم ، ورم بینی رفع و ساختار بینی مستحکم شود. از همین رو بعد از انجام این فرایند برای باردار شدن توصیه می گردد این زمان از ۶ ماه کمتر نباشد ، اگر به مدت یک سال برای اقدام به باروری صبر کنید بسیار ایده آل و مطلوب می باشد.

افتادگی بینی بعد از بارداری

از مهم ترین مواردی که از پزشکان پرسیده می شود می توان در رابطه با آن صحبت کرد ، افتادگی بینی عمل شده بعد از باردار شدن می باشد ، که در این خصوص باید بگویم که بروز چنین اتفاقی غیر ممکن بوده و اصلا جای نگرانی وجود ندارد. کسانی که بعد از این فرایند باردار می شوند ، همانند کسانی که بینی خود را عمل کرده اند ، شاهد تورم بینی خود خواهند بود و بعد از گذشت سه ماه از زایمانشان این ورم به مرور زمان کاهش یافته و بینی به صورت قبل باز خواهد گشت.
اگر خانمی باردار باشد و به دلیل انحراف بینی یا تنگ بودن مجاری تنفسی خود در تنفس مشکل پیدا کند ، آیا جراحی زیبایی بینی به او توصیه می گردد ؟
زمانی که سلامت شما به دلیل عدم توانایی در تامین اکسیژن مورد نیاز در خطر بیافتد و از این بابت با مشکلات جدی را تجربه کنید ، ممکن است انجام عمل جراحی حتی با وجود باردار بودن شما توصیه گردد که این کاملا به پزشک شما ارتباط دارد. البته احتمال این امر بسیار پایین است و باید در مقایسه با مزایا و معایب آن به خوبی با پزشک خود مشورت کنید و تصمیمی درست و ایمن را دریافت کنید. توصیه می شود اگر مشکلتان بسیار جدی است پیش از اقدام به بچه دار شدن نسبت به درمانتان اقدام نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها