جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی ، عملی است که به منظور اصلاح تیغه بینی انجام می شود. برخی افراد زمانی که در مورد انحراف بینی صحبت می شود گرفتگی بینی و کج بودن بینی به ذهنش خطور می کند. امروزه انحراف بینی شیوع خیلی زیادی بین مردم دارد و چون تأثیرات بسزایی بر نحوه زندگی و سلامت افراد می‌گذارد، بحث مهمی به شمار می رود. جراحی بینی راه حلی دائمی و موثر برای رفع این نوع مشکل است. با ما در این مقاله از سایت دکتر شهریار یحیوی بهترین جراح بینی تهران همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این خصوص کسب کنید.

 

جراحی انحراف بینی

 

تفاوت میان انحراف بینی با کجی بینی

در اکثر افراد انحراف تیغه بینی با کجی بینی اشتباه گرفته می‌شود. با این حال نمی‌توان اظهار کرد که تمامی این موارد از اهمیت کلینیکی بر خوردار هستند و اگر کسی دچار انحراف تیغه بینی باشد الزاما باید تحت مراقبت و جراحی انحراف بینی قرار بگیرد. عمل انحراف بینی با هدف برطرف کردن حالت خمیدگی و انحراف داخل بینی انجام می شود، جراح بینی طی انجام این عمل عملکرد تنفسی را بهبود می بخشد. قابل ذکر است که در اکثر مواقع کجی بینی با انحراف بینی اشتباه گرفته می شود و افراد تصور می کنند که در جراحی انحراف بینی زیبایی و ظاهر بینی هم تغییر می کند. برای توجیه باید گفت که در عمل انحراف بینی فقط ساختار داخل بینی که دچار انحراف شده است اصلاح خواهد شد و طی عمل درمانی بینی ظاهر بینی تغییری نخواهد کرد. قابل ذکر است که اگر فرد بخواهد که جراحی زیبایی بینی هم انجام شود و ظاهر بینی نیز تغییر کند همزمان انجام خواهد شد.

نشانه های انحراف بینی و نیاز به جراحی انحراف بینی

 • اختلال در تنفس و سیستم بویایی
 • آبریزش شدید و خون دماغ شدن مکرر
 • خشکی دهان و خرناس کشیدن حین خواب

برای تشخیص انحراف بینی سپتوم یا تیغه بینی یک صفحه عمودی در نظر بگیرید که بین دو حفره بینی قرار گرفته و مانند ستون عمل خواهد کرد. نقش سپتوم بینی این است که دو حفره بینی را از هم جدا کند در شرایط ایده آل باید در وسط بینی قرار گرفته باشد. چنانچه تیغه بینی بر اثر ایجاد ضربه ای دچار شکستگی شود و به دلیل عوامل وراثتی دچار انحراف شده باشد تیغه از مرکزیت خود خارج شده و یکی از دو حفره کمی مسدود خواهد شد. اگر از پایین به بینی نگاه کنیم می توانیم مسدود بودن یکی از دو حفره را مشاهده کنیم.

 

جراحی انحراف بینی

 

انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود ؟

برای تشخیص انحراف بینی ، پزشک ابتدا سوراخ های بینی بیمار را با ابزاری به نام اسپکولوم بررسی می کند. وی محل قرارگیری تیغه بینی و تاثیر آن بر اندازه سوراخ های بینی را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین سوالاتی در خصوص وضعیت خواب ، خروپف ، مشکلات سینوسی و مشکلات تنفسی تان از شما می پرسد.

درمان انحراف بینی با جراحی چگونه است ؟

در بیشتر موارد ، درمان خاصی برای انحراف بینی مورد نیاز نمی باشد. در تیغه ای که به شدت دچار انحراف است ، جراحی گزینه درمان متداول محسوب می شود. با توجه به هزینه ها ، خطرات یا عوامل دیگر ، برخی از افراد دارای انحراف تیغه بینی ، از قرار گرفتن زیر تیغ جراحی ، اجتناب می کنند. سایر گزینه های درمانی نیز در دسترس می باشند ، که البته قادر به برطرف نمودن انحراف تیغه بینی نبوده و تنها می توانند علائم آن را کاهش دهند. برخی درمان های رایج در این خصوص عبارتند از :

 1. داروهای ضد احتقان
 2. آنتی هیستامین ها
 3. اسپری استروئید بینی
 4. اگر علائم با دارو یا سایر اقدامات درمانی بهبود نیافت ، پزشک جراحی ترمیمی به نام سپتوپلاستی را پیشنهاد می نماید.

نمونه جراحی بینی دکتر شهریار یحیوی بهترین جراح بینی تهران

 

 

آمادگی های قبل از جراحی

به منظور آماده شدن برای جراحی انحراف بینی ، مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی ممنوع اعلام می شود. این داروها خطر خونریزی را افزایش می دهند. شما همچنین باید سیگار کشیدن را نیز ترک کنید. زیرا استعمال سیگار می تواند درمان را مختل نماید.

روند جراحی انحراف بینی

نحوه انجام جراحی انحراف بینی

همانطور که می دانید برای انجام هر نوع عمل جراحی چه زیبایی و چه درمانی فرد باید تحت دارو بی حسی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرد تا پس از آن جراح بینی بر روی ناحیه مورد نظر برش ایجاد کند. در عمل سپتوپلاستی نیز همین طور است بیمار ابتدا با استفاده از دارو های وریدی یا تزریقی تحت بی حسی یا بیهوشی قرار می گیرد. پس از آن نیز جراح با توجه به روش انتخابی خود بر روی پوست بینی برش ایجاد می کند. در صورتی که روش انتخابی پزشک روش باز باشد ، وی بر روی ناحیه کلوملای بینی یعنی تیغه میانی بینی یک برش ظریف ایجاد می کند و به وسیله آن پوست بینی را از روی استخوان جدا می کند و شروع به اعمال تغییرات می کند. طی این عمل جراحی ، هر نوع مانعی مانند قطعات اضافی استخوان یا غضروف برداشته می شود. پس از اتمام پروسه درمان ، زمانی که تیغه سپتوم در محل درست خود قرار گرفت جراح ، پوست را به محل قبلی خود باز می گرداند و نواحی برش داده شده را با استفاده از بخیه می بندد. بهتر است بدانید که عمل سپتوپلاستی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود مگر این که عارضه ای به دنبال انجام آن ایجاد شود. مدت زمان انجام عمل جراحی انحراف بینی به عوامل مختلفی از جمله مهارت پزشک ، میزان انحراف بینی ، روش انتخابی پزشک و اینکه در حین عمل مشکلی رخ می دهد یا خیر بستگی دارد ، از همین رو نمی توان زمان ثابتی را برای آن تعیین کرد.

اما به طور کلی می توانیم بگویم که سپتوپلاستی حدود ۹۰ دقیقه طول کشیده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بسته به جراح و مورد خاص بیمار، گاهی بی حسی موضعی برای اجرای روند مورد استفاده قرار می گیرد. در طول جراحی انحراف بینی ، جراح تیغه بینی را برش داده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج کرده ، و تیغه بینی و مجرای آن را صاف می کند. گاهی آتل های سیلیکونی در هر سوراخ بینی ، به منظور پشتیبانی از تیغه بینی در داخل آن قرار داده می شود. سپس محل برش با بخیه بسته می شود.

عوارض جراحی انحراف بینی

در همان روز جراحی می توانید در صورت نداشتن عوارض جدی ، به منزل بازگردید. سپتوپلاستی به طور کلی یک روش ایمن برای اکثر افرادی است ، که می توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند. برخی خطرات و عوارض جانبی مربوط به این درمان عبارتند از :

 • تداوم مشکلات حتی پس از جراحی انحراف بینی
 • خونریزی بیش از حد بینی
 • کاهش حس بویایی
 • بی حسی موقت در لثه ها و دندان های بالا
 • هماتوم ( تشکیل توده یا لخته خون)

 

 

بهبودی بعد از سپتوپلاستی چگونه است ؟

در دوران نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی ، پزشک داروهایی را جهت مصرف برای جلوگیری از بروز خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل یا کنترل درد ، تجویز می کند. مصرف تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک ، بسیار حائز اهمیت است. پایدار شدن تیغه به سه تا شش ماه زمان بعد از اجرای روند نیاز دارد. مشاهده برخی از تغییرات تقریباً یک سال بعد اتفاق می افتد. رعایت نکات زیر می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند :

 1. بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب
 2. خودداری از ورزش های سنگین
 3. اجتناب از کشیدن لباس بر روی صورت در موقع از تن در آوردن آن

اقدامات بعد از جراحی انحراف بینی

 • از مصرف داروهایی مانند آسپرین و بروفن که موجب رقیق شدن خون می شوند اجتناب کنید.
 • سر تان بالاتر از بدن تان قرار بگیرد تا ورم بینی و صورت کاهش یابد.
 • برای کاهش تورم بینی بلافاصله بعد از جراحی انحراف بینی به مدت ۴۸ ساعت از کمپرس سرد به طور متناوب استفاده نمایید.
 • لازم است تا در هفته های اول پس از جراحی ، از خوردن خوراکی های سفت که احتیاج به جویدن طولانی دارند پرهیز کنید و بیشتر از غذا های نرم ، سوپ و آبمیوه استفاده کنید.
 • هنگام عطسه کردن ، حتماً دهان تان را باز نگه دارید و از حرکت های شدید صورت موقع خنده و گریه بپرهیزید.
 • به مدت دو هفته بعد از جراحی انحراف بینی ، ترشحات داخل بینی را با فشار تخلیه نکنید.
 • به مدت شش هفته پس از عمل انحراف بینی ، در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرید  چرا که نور آفتاب باعث متورم شدن بینی می شود.
 • از قرار گرفتن در مکانهایی که امکتن ضربه خوردن به بینی تان وجود دارد اجتناب کنید. ، دوری کنید.
 • تا ۶ هفته پس از درمان انحراف بینی ، از انجام هر گونه فعالیت سنگین ، اجتناب نمایید.

نمونه جراحی بینی دکتر یحیوی

 

هزینه جراحی انحراف بینی در تهران

عمل انحراف بینی در تهران عمل درمانی بینی به شمار می رود و اگر جراحی فقط با هدف درمان انجام شود هزینه درمان را بیمه را پرداخت خواهد کرد. اما در شرایطی که جراحی زیبایی بینی نیز همزمان انجام شود هزینه درمان توسط بیمه پرداخت نمی شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها